Apple'ın iPhone X'i Zamanında Piyasaya Sürme Mücadelesi

Apple üretimi hızlandırmak için tedarikçilerin telefonun Face ID sistemini daha az hassas olacak şekilde üretmelerine izin veriyor. Wall Street analistleri ve fan blogları şirketin siparişleri zamanında teslim etmek konusunda yanılabileceği yönündeki işaretler verirken, Apple bir çözüm buldu: Duruma aşina olanlara göre, firma sesiz sedasız tedarikçilere üretimi kolaylaştırmak için yüz tanıma teknolojisinin hassasiyetini azaltabileceklerini söyledi.

3 Kasım'da piyasaya sürülecek olan iPhone X ile bu hareketin başarılı olup olmadığını anlayacağız. Bazı analistler, ilk talebi karşılayacak çok az iPhone X'in olabileceğini söylüyorlar. KGI Securities'den Ming-Chi Kuo Apple'ın piyasaya çıkarttığı gün 2-3 milyon ve tatil dönemi için 25-30 milyon cihaza sahip olacağını bunun da 40 milyon olan daha önceki tahmininden aşağı olduğunu ifade ediyor. Karşılaştırma için, Apple'ın geçen yılın aynı döneminde tüm modeller dahil 78 milyon telefon sattığını belirtelim.


Apple tedarikçilere ve sözleşmeli üreticilere, teknolojik atılımlar yapmasına ve rekabet üstünlüğü sağlamasına yardımcı olmak için istekte bulunuyor. Daha az hassas bir Face ID halen mevcut Touch ID'den çok daha iyi olsa da, şirketin bu modelin teknolojisini bir miktar aşağı çekme kararı, tüketicilerin denemek için dört gözle bekledikleri en yeni özellikleri yaratmanın ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Apple, geçmişte gecikmelere ve arz kısıtlamalarına maruz kalmış olsa bile bunlar belirli Apple iPhone renkleri veya Apple Watch gibi daha az önemli ürünlerle sınırlıydı. Bu sefer üretim darboğazı şirketin gelirinin çoğunu üretmesi beklenen 10'uncu yıldönümü telefonunu etkiliyor.

Söylenen ana suçlu yüzleri tanıyan ve ahizeyi açan 3 boyutlu sensör ve sensörler her zaman önemli bir teknik zorluk. Buna karşın, neredeyse imkansız talep etmesine rağmen, Apple tedarikçilere tipik olan iki yıllık zaman vererek bunu düzeltmek için ekstra zaman yaratmadı.

Yeterli 3-D sensör üretmek için mücadele etmenin yanı sıra Apple, geçen yıl organik ışık yayan diyot görüntüleri üretebilen tedarikçilerin sayısında da sıkıntı yaşadı. Daha keskin görüntüler sunan OLED, iPhone X'in diğer ana yeniliği. Ancak burada da Apple bileşenlerin tümü için Samsung'a bağımlı.

Yeni özelliklerin teknolojinin etkinliğini ne kadar azaltacağı açık değil. Eylül ayında telefonun resmi olarak açılışında yöneticiler yetkisiz kişilerce Face ID ile telefon kilidinin açılmasının milyonda bir ihtimal olduğunu ifade ettiler. Hatta son değişiklikten sonra bile muhtemelen yetkisiz kişilerce kilit açılma ihtimali 50.000'de bir olan Touch ID'den daha doğru sonuçlar verecektir.

Aylardır Apple yatırımcıları, iPhone X sıkıntısının tüketicileri Samsung ve Huawei gibi rakip akıllı telefon üreticilerinin kollarına iteceğini düşünüyor. 3 Boyutlu sensör yetersizliğinin 2018 yılının başında sona ereceği tahmin ediliyor. O durumda bile, iPhone 8 satışlarındaki zayıflık belirtileri, iPhone X'in tüm fanfarlarına rağmen, Apple'ın geçen yıla oranla daha az telefon satışı yapabileceği anlamına geliyor.

 

 

Kaynak:www.bloomberg.com/news/articles/2017-10-25/inside-apple-s-struggle-to-get-the-iphone-x-to-market-on-time