Samsung’un ilk katlanabilir ekranlı akıllı telefonu piyasaya çıktı. Galaxy Fold marka telefonların nisan ayında yaşanan bazı sorunlar yüzünden piyasaya sürüm tarihi ertelenmişti. Örnek modellerin bazılarında katlanabilir ekranın birkaç gün içinde kırıldığı görülmüştü.

BBC Türkçe’nin haberine göre, sorunları giderilen Galaxy Fold akıllı telefonları bugün (6 Eylül) Güney Kore’de, 18 Eylül’de de İngiltere’de piyasaya çıkıyor. Telefonların fiyatı yaklaşık 1.980 dolar.


Samsung, ekranı katlanabilir telefonları rakiplerinden önce piyasaya sürmeye çalışıyordu. Güney Kore merkezli firma, temmuz ayında yaptığı açıklamada cihazın ‘geliştirildiğini’ ve eylülde satışa çıkarmayı planladıklarını duyurmuştu.

Huawei de eylülde çıkarıyor

Telefonlar Güney Kore’nin yanı sıra ABD, İngiltere ve Singapur’da da raflarda olacak.

Samsung’un kârı, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının oluşturduğu ekonomik yavaşlamadan etkilenmiş ve azalmıştı. Dünyanın en büyük akıllı telefon ve hafıza kartı üreticisi olan Samsung’un en büyük rakibi Çin’in teknoloji şirketi Huawei.

Huawei, geçen yıl dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi oldu. Çinli şirket de ekranı katlanabilir akıllı telefonları eylül ayında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Çinli bir diğer teknoloji firması Xiaomi de ekranı katlanarak tablete dönüşen akıllı telefon örneğini kamuoyuna tanıtmıştı.