Bluetooth’un “mavi diş” demek olduğunu biliyoruz. Zamanında “Mavi Diş” lakaplı bir Viking olan Danimarka kralı Harald’dan ilham alınarak bu isim verilmiştir.


Hikayesi ise şu şekildedir:

1996’da Intel, Nokia ve Ericsson kısa menzilli radyo teknolojileri geliştiriyorlardı. Bu üç şirket aralarında SIG isimli bir grup kurarak güçlerini birleştirmişlerdi. 

1997’nin yazında Intel’den Jim Kardach, Ericsson’dan Sven Mattison ile birlikte bir pub’a bir şeyler içmeye gittiler. Son günlerde çıkan “Longships” isimli Kral Harald hakkındaki bir tarih kitabı üzerine sohbet etmeye başladılar. Kardach eve gittikten sonra “Vikingler” isimli bir kitap okudu, kitap Kral Harald’ın İskandinavya’yı nasıl birleştirdiği ile ilgiliydi. Daha sonra Kardach, SIG isimli gruplarının “Bluetooth” lakabı ile anılmasını teklif etti. Çünkü üretecekleri teknoloji tıpkı Kral Harald’ın İskandinavya’yı birleştirdiği gibi bilgisayar ve mobil cihazları birleştirecekti. SIG bu sempatik ismi hemen kabul etti. Sonra da bu teknolojinin adı bluetooth olarak hayatımıza girmiş oldu.

Kim bilir belki ilerde böyle bir ismi kendi tarihimizden biz veririz. Nice teknolojileri geliştirebilmek ümidiyle…