Yurt dışı seyahat etmediniz ama hediye olarak sizin için bir mobil cihaz geldi. Onu kayıt ettirebilir misiniz? Normalde hayır. Ancak, kısa bir Kıbrıs turu yaparak hem Kıbrıs ekonomisine katkıda bulunabilir hem de telefonunuzu kayıt yaptırma hakkına kavuşabilirsiniz.

Yurt dışından getirerek kayıt yaptırmanın da bir maliyeti var ancak TRT payı, KDV ve ÖTV ve bayi komisyonu eklenmiş olanlarla kıyaslanamaz. Unutmamak gerekir ki bu yöntemin bazı şartları var. Son iki yıl içinde yurt dışından yolcu beraberinde cep telefonu getirip pasaportunuza işlenmemiş olacak. Getirdiğiniz telefonu 120 gün içinde kayıt yaptırmalısınız. Aksi takdirde cihazınız bloke olacaktır. Az önce de bahsettiğimiz gibi bu işlemi yaparken 149,20 TL (2017 Eylül) harç ücreti yatırmak gerekiyor.


Peki hangi aşamalardan geçerek kayıt işlemini yaptırabilirsiniz. Çok zahmetli bir iş midir?

Aslında değil. Hatta oturduğunuz yerden hiç kalkmadan bile yurtdışından getirilen telefonların kayıt edilmesi mümkün. Bunun için sahip olmanız gerekenler internet bağlantısı, kredi kartı ve e-devlet şifresi. Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine cihazın imei numarasını girerek daha önce kayıt edilip edilmediğin test etmelisiniz. İmei numarasını telefonunuza *#06# tuşlayarak sorgulama yapmak suretiyle öğrenmek en basit yöntemdir. Ayrıca, imei numarasını aldığınız ürünün orijinal paketi üzerinden ya da cihazın ayarlar kısmına girerek de öğrenebilirsiniz. Tüm yöntemler için tıklayınız.

Herhangi bir problem gözükmüyorsa yani cihaz BTK sisteminde kayıtlı değilse Maliye Bakanlığının https://intvrg.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine girerek yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcını kredi kartınızla ödeyebilirsiniz. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsanız ve bankanızın sistemi BTK sistemi ile entegre ise oradan da ödeme yapılabilir. Ayrıca, bankanızın işlemler menüsü bahsettiğimiz harcı ödemeye imkan veriyorsa online bankacılık hizmetlerinden de harç ödeyebilirsiniz.

Harç yatırırken dikkat edilmesi gereken hususlar önemli. Kayıt yaptırılacak cihazın 15 haneli imei numarası, kayıt yaptıran kişinin TC Kimlik no’su ile ad ve soyadının dekont üzerinde doğru şekilde yer alması gerekiyor. Çünkü yanlış imei ile yapılan kayıtlarda düzeltme ya da iptal yapılmıyor. Parayı yatırdıysanız en önemli aşamayı geçmişsiniz demektir. Yani "moneytalks. Bundan sonra https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresine girerek telefon bilgilerini pasaportunuza işletebilirsiniz. E-devlet sistemi kullanılarak yapılan kayıt işlemlerinde herhangi bir evrak veya belge talep edilmiyor. Yurtdışına çıkılıp çıkılmadığı gibi bilgiler ve diğer kontroller elektronik olarak gerçekleştiriliyor. Hepsi bu kadar, yurtdışından getirdiğiniz telefonunuz güzel günlerde kullanabilirsiniz.